Празнични дни, посветени на Деня на народните будители в Столична библиотека и филиалите ѝ
Столична библиотека отбелязва 1 ноември – Ден на народните будители, с различни културни инициативи в Детския център, филиалите и Централната сграда.
Изложбата „Будислов“ в мраморното фоайе на Библиотеката представя някои от първите периодични издания от времето на българското Възраждане като средство за пробуждане на българския дух, стремеж към свобода, образование, книжовност и църковна независимост. Основатели и редактори на първите ни периодични издания са български възрожденски книжовници, просветители, революционери и политически дейци.
Посетителите ще имат възможност да научат повече за първото българско списание „Любословие“ (1844) на Константин Фотинов, първия български вестник „Български орел“ (1846) на Иван Богоров, който две години по-късно през 1848 г. издава „Цариградски вестник“, където за първи път е употребена думата „вестник“.
Интерес представлява и хумористичният вестник „Гайда“ (1863) на Петко Славейков, издаваните от Г. С. Раковски вестници „Българска дневница“ (1857) и „Дунавский лебед“ (1860), както и списанието, което допринася за културното издигане на народа ни и за формирането на българската интелигенция „Български книжици“.
В експозицията са представени и ценни книги на основателите и редактори на първите периодични издания, които са част от редките и ценни колекции на Столична библиотека. Сред тях са „Горски пътник“ (1857) на Георги Раковски, „Българо-гръцката църковна разпря“ (1885) на Тодор Бурмов, „Последното ми ходяние в София“ (1883) на П. Р. Славейков.
Изложбата „Будислов“ може да бъде разгледана до 12 ноември, после тя ще бъде представена като гостуваща експозиция във филиалите на библиотеката и в различни софийски училища.
\Празничната програма на Детския център започва на 1 ноември в 9:30 ч. със среща разговор с децата на тема – „Какво е народен будител?“, от 11:00 ч. продължава с четене на „Моята първа книга за народните будители“. В 12:00 ч. малчуганите ги очаква детската писателка Жени Лечева, която ще разговаря с тях кои са будителите на XXI век, а от 14:00 ч. в арт ателието могат да рисуват с художника Христо Кърджилов на тема – „Моят будител“.
Завърши детският конкурс за есе/рисунка „Моите будители“, а през следващия месец журито ще обяви победителите и всички конкурсни творби ще бъдат представени в Детския център.
Във филиал „Студентски“ тематичните дни започнаха с откриване на изложба от рисунки, участвали в конкурса „Градът на буквите и на книгите“, посветен на Деня на народните будители, и продължиха с тържествено награждаване на победителите. Жени Лечева представя в няколко срещи с деца и ученици новите си детски книги „Тайният ключ или приключенията на Тит“ и „Оцвети героите“. В празничния ден деца от ДГ „Брезичка“ ще имат урок по родолюбие с представяне на разкази за живота и делото на българските будители.
Филиалите „Люлин“ и „Овча купел“ ще отбележат празника със срещи на ученици с известните детски авторки Цвета Брестничка, Петя Йотова и Галина Малина, а филиал Сердика – с тематична фотоизложба „Професия библиотекар“, която разказва за професията на библиотекаря и неговото ежедневие.
Празничните инициативи за Деня на народните будители са част от последователната образователна политика на Столична библиотека за насърчаване на четенето и грамотността като един от основните ѝ приоритети.