Александър Секулов – разказвач на ноември в Столична библиотека
На 6.11.2024 г. от 18:30 ч. в поредицата „Разказвач на месеца“ на Столична библиотека в Литературния клуб на библиотеката (пл. „Славейков“ 4) ще гостува един от най-интересните и разнообразни съвременни български писатели. Поет, белетрист, драматург, публицист, организатор и водещ на литературни събития в култовия пловдивски клуб „Петното на Роршах”, Александър Секулов е незаобиколима фигура в културния живот на България през последните десетилетия. Той вече е бил представян в една от другите литературни поредици на Столична библиотека – „Поет на месеца“ – преди седем години и пак през ноември. Нищо чудно да го видим след някоя и друга година отново в Литературния клуб като участник в евентуална бъдеща поредица „Драматург на месеца“ например!
За автора ще говори писателят и един от създателите на издателство „Пан“ Костадин Костадинов, който напоследък нашумя с романа си „Ловецът на пеперуди“ и скоро също ще бъде гост в Литературния клуб на библиотеката.
Александър Секулов е роден на 6 януари 1964 г. в Пловдив. Работи като драматург на Драматичен театър – Пловдив.
Автор е на романите „Колекционер на любовни изречения“, „Малката светица и портокалите“, „Господ слиза в Атина“, „Скитникът и синовете“, „Жена на вятъра“ и „Корабът на сирените“.
Романът „Корабът на сирените“ е носител на годишната награда за художествена книга „Хр. Г. Данов“. По мотиви от романа „Островът“ е създаден осемсериен детски игрален филм.
Автор е книгите със стихове „Седмо небе“ (1988), „Високо, над далечината“ (1997), „Карти и географии“ (2010), „Море на живите“ (2016), „Хроники и химни“ (2018). За книгата „Море на живите” получава националните литературни награди „Перото“, „Николай Кънчев“, „Христо Фотев“, „Златен Орфеев венец“.
Три пъти е носител на националната награда „Аскеер“ за съвременна драматургия за 2016, 2019 и 2022 г.
Автор е на пиесите: „Светли хотелски стаи“ (2006), „Няма ток за електрическия стол” (2015), „Дебелянов и ангелите“ (2018), „Одисей“ (2019), „Народът на Вазов“ (2021), „Сън в зимна нощ“ (2022) и „Теория на тротила“ (2021).
Автор и съавтор е на драматизациите на „Коприна“ и „Без кръв“ по Алесандро Барико, „Едип и пророците“ по Софокъл и „Моби Дик“ по Херман Мелвил.
Автор е на книгите с есета „Майсторът и камъните“ (1996), „Високите каменни хълмове“(2006), „История на минималната съпротива“ (2010) и „Възхвала на провинцията“ (2024).
Негови творби са превеждани на английски, немски, френски, руски, сръбски, унгарски, арабски.
Снимка Теодора Нишков.