Колекцията на доц. д-р Пламен Пъчев „Голо тяло и еротика – работи на известни български художници“ гостува в Столична библиотека
На 6 март от 18 часа в галерия София на Столична библиотека ще бъде открита експозицията „Голо тяло и еротика – работи на известни български художници“ с нови постъпления от колекцията на доц. д-р Пламен Пъчев.
Представени са 46 творби от личната колекция на преподавателя по международни икономически отношения в Университета в Благоевград доц. д-р Пламен Пъчев. Колекцията е създавана в рамките на дълъг период от време, постоянно бива допълвана и сега съдържа около 200 творби на утвърдени български художници от различни поколения. Тук се експонира само част от нея. Тя обхваща хронологически дълъг период от време –20-те години на миналия век - до творби, създадени през последните месеци.
Отдадено е предпочитание към т.н. „творческа лаборатория“ на съответния автор -непретенциозни на пръв поглед творби върху хартия /скици, зарисовки, моливни рисунки, ескизи, тиражна графика, акварели др./, които обаче представят авторите им в най-интересната за познавачите и ценителите светлина, защото представят техните творчески търсения и колебания, изпробването на различни изразни форми и средства, експериментирането в композицията и т.н.
С повечето от представените съвременни автори колекционерът има дългогодишни лични приятелски връзки.
В колекцията е отдадена почит към най-известните и утвърдени имена в българското изкуство – такива като народните художници Владимир Димитров-Майстора, Илия Бешков, Илия Петров, Васил Стоилов и Иван Лазаров. Представени са утвърдени имена от по-старото поколение от рода на проф. Валентин Старчев, акад. Румен Скорчев, Наум Хаджимладенов, проф. Петър Чуховски, Дора Бонева, Димитър Казаков, но и на известни и достатъчно популярни днес съвременни автори като напр. проф. Греди Асса, проф. Маня Вапцарова, Надежда Кутева, Мария Духтева, Калин Николов, Тони и Йордан Тодорови, Илиян Савков и т.н.
Самият колекционер експериментира в областта на художествената актова фотография и представя своите „Фотоглифи“ – т.е. монохромни и цветни творби, създадени в комбинация между традиционни негативно-позитивни фото-процеси и средствата на съвременната компютърна техника.
При създаването на колекцията е била заложена идеята да са застъпени автори, чието творчество е важно както от гледна точка на историята на българското изкуство, така и такива, за които специалистите-изкуствоведи са дали категорични положителни оценки. В сбирката творбите на по-млади автори са малко, но присъстват и анонимни произведения.
В тази колекция има вложено и лично отношение на нейния собственик към един или друг творец извън мейнстрийма и официалните критерии, и то се дължи на близки човешки контакти, основаващи се на дългогодишни прия-телски връзки и лична симпатия.
За пръв път колекцията е представена пред публика в ОХГ в Русе през 2011 г. Следват още две изложби в Залата на групата на художниците в Благоевград /2018 г./, в изложбени зали „Рафаел Михайлов“ във Велико Търново /2023 г./ и в градската художествена галерия в Горна Оряховица. През тази година колекцията ще бъде показана отново в Горна Оряховица.
Изложбата може да бъде разгледана до 20 март т.г.